Majutus ja toitlustamine
​Kalandus ja merendus
​Aiandus ​Poolsaare külad
Muu

Juminda on Põhja-Eesti suurim poolsaar. Hara lahte ja Loksa sadamasse sissesõidu kindlustamiseks paigutati 1931. aastal poolsaare tipus asuva piirivalvekordoni vaateplatvormi nurgale automaatplinktuli.

Kuus aastat hiljem, 1937. aastal püstitati selle asemele 24 meetri kõrgune tuletorn. Torni ehitas
peamiselt saarte ja Haapsalu ümbruse elanikest koosnev ehitusmeeskond insener Armas Luige (1910-1991) juhtimisel.

Rätsepa Leida, kes oli toona seitsmeaastane, mäletab ehitusmeister Luiget hästi: "Ta elas tuletorni ehitamise ajal koos oma prouaga Leissil. Ta on sellest ka oma tuletornidest jutustavas raamatus kirjutanud." Seda, kui kaua tuletorni ehitamine aega võttis, Leida täpselt ei mäleta. Kuid arvab, et aasta ümber võis see aeg olla.

Eesti rannikul on kokku 30 tuletorni, mille projekteerimisel ja ehitamisel Armas Luige osales. Ta oli ka silmapaistev ehitus- ja mereajaloo uurija. Avaldanud raamatu "Eesti tuletornid" (1974, 1982) ning mitmeid ehitus- ja projekteerimisalaseid monograafiaid.


Juminda tuletorn 1973. aastal.

1981. aastal viidi tuletorn autonoomsele režiimile ning tule nähtavuskaugust suurendati 15 miilini. 2006. aastal paigaldati kõrguse suurendamiseks Juminda tuletornile 8 metalltorust ülaosa. Nüüd on torni kõrgus 32 meetrit ja tule kõrgus merepinnast 40 meetrit.Juminda tuletorn 2007. aastal.

Niisiis on Juminda tuletorn tänasel päeval laternaruumi ja kahe rõduga silindrikujuline metall- ja betoontorn, ülalt punane, keskelt must, alt valge. Tuli põleb tornis pimedal ajal aastaringselt, plinkides valget tuld iga 15 sekundi järelt kaks korda järjest. Tuli on nähtav 15 meremiili kaugusele.

Tuletorni koordinaadid on: Lat 59°38.799'; Lon 25°30.623'.


2007.aastal sai tuletorn 70-aastaseks. Eesti Post andis sel puhul 8. märtsil 2007 välja Juminda tuletorni kujutisega margi, mille kujundas Eesti Meremuuseumi kunstnik Roman Matkiewicz.

Külastajad torni sisse ei pääse.

Torni haldab Veeteede Amet.

 

 
 Kirikuteated (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 Külaelu (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
 Kuulutused (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad